Lokal Bracka 15, Kraków
__________

czynny pon.-pt. 16.00-23.00, sob. 12.00-23.00, niedz. 12.00-21.00

W roku 1237 na polecenie księcia Bolesława Wstydliwego, sprowadzono do Krakowa zakon Braci Mniejszych Franciszkanów, którzy ulokowali swój klasztor i świątynię przy obecnej ulicy Franciszkańskiej. Kiedy 20 lat później lokowano Kraków, wytyczono ulicę prowadzącą od rynku miejskiego do kościoła Franciszkanów, do Braci Mniejszych - więc nazwano ją Bracką. Ponieważ prowadziła do wcześniej istniejących zabudowań, do dziś jest jedyną krzywą uliczką odbiegającą od Rynku Głównego. Kamienica na Brackiej pod numerem 15 (między ulicami Gołębią i Franciszkańską, po prawej stronie idąc od Rynku Głównego) powstała na przełomie XV i XVI, została przebudowana w XVIII wieku, a z roku 1850 pochodzi neorokokowa fasada. Zobacz mapę dojazdu

W podworcu tej kamienicy pierwszą siedzibę miał Teatr STU utworzony w 1966 roku. W małej salce mieściły się 4 rzędy ławek z 27 miejscami dla widzów. 50 lat później w tym samym miejscu swoje podwoje otworzyła winiarnia i winoteka WINOMAN, zapraszając Krakowian i odwiedzających Kraków na dzban wina, w towarzystwie smacznej strawy.

Lokal znajduje się w podworcu - po pokonaniu prowadzących doń korytarzy i zaułków znajdziemy bramę prowadzącą do przytulnego, romantycznego podwórka. W zlokalizowanym tu, z dala od zgiełku i gwaru, rozkwieconym i malowniczo oświetlonym, letnim ogródku znajduje się 5 stolików, gdzie ugościć możemy około 15 osób.

Wewnątrz lokalu znajdują się trzy sale. Tuż za wejściem głównym znajduje się sala barowa, pełniąca jednocześnie rolę winoteki. Regały zbudowane z drewnianych skrzynek, wypełnione są winami. Dwa małe stoli, przy których ugościć możemy łącznie sześć osób usytuowane są pod oknami wychodzącymi na letni ogródek.

Przechodnia sala, mieszcząca cztery stoliki dla maksymalnie piętnastu osób, to tak zwana sala winiarzy - jedna ze ścian ozdobiona jest portretami winiarzy, których wina można w lokalu degustować. Pozostałe ściany wypełnione są ekspozycją butelek win dostępnych w lokalu oraz galerią ramek. Sala wyposażona jest w projektor i ekran, co umożliwia prowadzenie prelekcji, wykładów i spotkań wymagających multimedialnych prezentacji.

Za salą winiarzy znajduje się sala muzyczna, ozdobiona portretami muzyków, zdjęciami instrumentów muzycznych oraz lustrami w okiennych ramach. Salę zdobią też lewitujące instrumenty oraz oryginalne fragmenty partytur. W tej sali mieszczą się również cztery stoliki, pozwalające ugościć 12-15 osób.