Crémant – szampańska alternatywa

Alzacja jest jednym z najstarszych regionów winiarskich we Francji, a pochodzące stąd wina bywały jednymi z bardziej znanych w Europie. Bywały – bo wiele wojen i niesprzyjające okoliczności ekonomiczne doprowadziły do utraty renomy. Ta sytuacja się poprawiła po I wojnie światowej.

Tuż przed końcem XIX w, podczas gdy Alsacja wchodziła w skład Cesarstwa Niemieckiego, niektórzy winiarze z Szampanii osiedlali się w Alzacji (tacy jak Hommel w Ribeauvillé), aby produkować tu szampan, tym samym unikając ceł związanych z wywozem win francuskich do Niemiec. Dzisiaj – oprócz win spokojnych – w Alzacji produkuje się wino musujące o nazwie Crémant.

Nazwa „Crémant” pochodzi z Szampanii. Była ona używana do oznaczenia win musujących wyprodukowanych w Szampanii, które były mniej musujące niż szampan (niższe ciśnienie gazu). Od 1985 roku Cremant nie jest już związany z Szampanią. Porozumienie, które zakończyło używanie terminu „methode champenoise” przez producentów win musujących spoza Szampanii, zakładało równocześnie rezygnację z nazwy Crémant w Szampanii. Odtąd „Crémant” oznacza wina musujące pochodzące z innych regionów Francji, wytwarzane przy użyciu tradycyjnej metody wtórnej fermentacji w butelce i ilości gazu takiej jak w szampanach.

Obecnie we Francji istnieje siedem regionów (apelacji) uprawnionych do produkcji Crémant. Są to Crémant d’Alsace, Crémant de Bordeaux, Crémant de Bourgogne, Crémant de Die, Crémant du Jura, Crémant de Limoux i Crémant de Loire. Podczas gdy każda apelacja ma własne szczegółowe zasady dotyczące dopuszczonych do produkcji musiaków odmian winogron i maksymalnych plonów, wszystkie mają wspólne przepisy. Najważniejsze z nich dotyczą obowiązku ręcznych zbiorów gron, ograniczenia ilości moszczu uzyskanego z tłoczonych winogron (maksymalnie 100 litrów ze 150 kg winogron), drugiej fermentacji w butelce i dojrzewania przez co najmniej 9 miesięcy nad osadem drożdżowym, a po jego usunięciu dodatkowe trzy miesiące przed wprowadzeniem na rynek.

W naszej ofercie znajdują się między innymi wina musujące z dwóch Francuskich apelacji Crémant d’Alsace, Crémant de Bordeaux:

Crémant d’Alzace Giebersberger BRUT, cena 69 zł
Pinot Blanc, Pinot Auxerrois, metoda tradycyjna
Świeże i orzeźwiające, o owocowym profilu z delikatną nuta tostową. Doskonałe jako aperitif lub jako towarzysz niezbyt słodkich deserów.

Crémant de Bordeaux Blanc Bulles de Lisennes BRUT, cena 59 zł
Sémillon, Cabernet Franc, Muscadelle, metoda tradycyjna
Aromaty dojrzałych owoców ctrysowych z nutami kwiatowymi. Można podawać jako aperitif, z owocami morza i rybami a także foie gras.

Crémant de Bordeaux Rosé Bulles de Lisennes BRUT, cena 59 zł
Merlot, Cabernet Franc, metoda tradycyjna
Wino z aromatami i posmakami dojrzałych czerwonych owoców jagodowych. Podawać do risotta, pizzy i sałatek z
białymi mięsami.