Bąbelki w butelce – jakie warto kupić

Wina musujące uświetniają ważne wydarzenia takie jak ślub czy rocznica urodzin, wprowadzają w dobry nastrój uświetniając wesela, zabawy sylwestrowe i karnawałowe.

Szampan (fr. champagne) to najbardziej renomowane i kosztowne wino musujące – jego ceny zaczynają się od ok. 90 zł i kończą na kilkuset złotych za butelkę. Producenci win musujących z Szampanii w trosce o swoją markę zastrzegli sobie prawo do wyłączności nazwy. Dlatego Niemcy i Austriacy – choć metoda produkcji identyczna jak w Szampanii – wytwarzają sekty (ceny od 50-120 zł), Hiszpanie cavę (30-75 zł), a Włosi spumante (40-100zł). Francuzi z regionów poza Szampanią tłoczą cremanty (60-150 zł).

Najbardziej prestiżowe i najdroższe są tzw. wina rocznikowe. Wytwarza się je z wyjątkowych pod względem jakości zbiorów winogron, co bywa wynikiem korzystnych warunków pogodowych w danym roku. W pozostałych przypadkach trunek może być mieszanką win pochodzących z różnych roczników.

Decyzja jakie wino kupić zależy zarówno od charakteru uroczystości, preferencji konsumentów, ale również od posiłków jakie będą serwowane w towarzystwie win musujących. Na imprezy masowe (np. wesela, czy zabawy karnawałowe) warto nabyć wina niezbyt wygórowane cenowo, czyli np. hiszpańską cavę. Jest to najczęściej kupowane wino musujące na świecie. Na uroczystości kameralne, o dużym potencjale emocjonalnym warto pokusić się o prestiżową butelkę szampana. Po środku mamy do wyboru sekty, cremanty i spumante.

Na zdrowie!