Wina nie pija się byle jak i byle gdzie. Przy podawaniu wina obowiązuje specjalna etykieta, a zwłaszcza dotyczy to win prestiżowych, do jakich zalicza się szampan i inne wina musujące.
Musiaki, warto podawać dobrze schłodzone, w temperaturze 6-8 °C. Nie należy schładzać wina musującego w zamrażalniku. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie butelki z musującym trunkiem na około 30 minut przed podaniem w naczyniu wypełnionym mieszanką lodu i wody. Również, jeśli wino musujące nie zostało rozlane w całości, najlepiej wstawić je do coolera z lodem i wodą, a dodatkowo zamknąć specjalnym zamknięciem do win musujących, co pozwoli uniknąć szybkiej utracie jego bąbelkowych właściwości. Jeśli nie posiadamy coolera, można wstawić butelkę musiaka do lodówki na godzinę lub dwie przed otwarciem.
Przed otwarciem win zawierających bąbelki nie należy potrząsać butelką – wino uleci wtedy wraz z korkiem pod sufit. By otworzyć wino musujące, najlepiej po zdjęciu folii i drucianego koszyczka uchwycić korek mocno lewą dłonią, prawą zaś kręcić butelką, trzymając ją za spód. Czynność tę zaleca się wykonywać delikatnie tak, by po usunięciu korka nie było „wystrzału”, a jedynie ciche „westchnięcie”.
Nie należy nalewać musiaka z wysoka i mocnym strumieniem – spowoduje to spienienie wina i utratę cennych bąbelków. Delikatne nalanie, najlepiej po ściance kieliszka, pozwoli zachować gaz ukryty w trunku na dłużej. Wina musujące należy podawać w smukłych i wysokich kieliszkach, tzw. „fletach” lub „tulipanach”, a kieliszek powinien być napełniony maksymalnie do połowy kieliszka. Podczas konsumpcji należy trzymać kielich za sople lub nóżkę, a w żadnym wypadku za czaszę kieliszka – to powoduje szybkie ogrzanie wina i utratę jego właściwości organoleptycznych.
Warto zachęcić gości do picia wina musującego bezpośrednio po nalaniu, niczym straci orzeźwiającą moc bąbelków i właściwą temperaturę.